Sussex County Golf Union
Sponsored by
 
 
Past & Current Champions
Amateur Championship

Year

Champion

Runner Up

Venue

Score

2014

 David Wicks

 Jack Bartlett

 Nevill

 7 & 6

2013

 Andrew Smith

 Ali Dalgliesh

 Royal Ashdown Forest

 2 and 1

2012

 Ali Dalgliesh

 Steve Graham

 Cooden Beach 

1 up

2011

 Joe Doherty

 JJ Grey

 Seaford

2 and 1

2010

 Jack Bartlett

 Wayne Hawes

 West Hove

19th Hole

2009

 Jack Bartlett

 Scott Nightingale

 Littlehampton

3 and 1

2008

 Joe Doherty

 Jack Bartlett

 Eastbourne Downs

1 up

2007

 Todd Adcock

 Lawrie Tremlett

 Crowborough Beacon

4 and 3

2006

 Scott Nightingale 

 Jack Bartlett 

 Dyke 

19th hole 

2005

 Oliver Turnill 

 Nigel Harrington 

 Worthing 

1 up 

2004

 Wayne Hawes 

 Lawrie Tremlett 

 Cowdray Park 

2 and 1 

2003

 Jack Budgen 

 Colin W M Jones 

 Highwoods 

4 and 3 

2002

 Craig Newman 

 J Harper 

 West Sussex 

3 and 1 

2001

 Scott Nightingale 

 Rob I Granger 

 Copthorne

3 and 2

2000

 Joe Doherty 

 Scott Nightingale 

 Worthing 

1 hole 

1999

 Martin Galway 

 Joe Doherty 

 Royal Ashdown Forest 

1 hole 

1998

 Max Harris 

 Ben Khor 

 Cooden Beach 

5 and 4 

1997

 Max Harris 

 Graham Hewitt 

 Seaford 

3 and 1 

1996

 Max Harris 

 Matthew Allen 

 Ham Manor 

4 and 3 

1995

 Matthew Allen 

 Gavin Park 

 Crowborough Beacon 

2 and 1 

1994

 Paul Cleverley 

 Gordon Murray 

 Copthorne 

2 and 1 

1993

 Martin Galway 

 Steve Graham 

 Worthing 

21st hole 

1992

 Martin Galway 

 Andrew H Smith 

 Ifield 

2 and 1 

1991

 Robert Lowles 

 David Bristow 

 Royal Ashdown Forest 

19th hole 

1990

 Douglas Arnold 

 Richard Darlington 

 West Sussex 

2 holes 

1989

 Paul Hurring 

 Steve Graham 

 Crowborough Beacon 

21st hole 

1988

 David Alderson 

 Jamie Dodds 

 Cooden Beach 

2 and 1 

1987

 Duncan Fay 

 Gary Evans 

 Worthing 

1 hole 

1986

 Tony Schofield 

 Darren Ottaway 

 Nevill 

2 and 1 

1985

 Mark Jarvis 

 J Hookway 

 Seaford 

2 and 1 

1984

 Jamie Spence

 Anthony W Schofield 

 Royal Ashdown Forest 

1 hole 

1983

 P D Scarles 

 Nick Godin 

 West Sussex 

2 and 1 

1982

 David J Sewell 

 Mark Logan 

 Rye 

19th hole 

1981

 Nick Mitchell 

 Mike G King 

 Ham Manor 

 1 hole 

1980

 Nick Mitchell 

 David W Alderson 

 Mannings Heath 

 20th hole 

1979

 A P Higgins 

 Gordon E Hyde 

 Crowborough Beacon 

 4 and 3 

1978

 Anthony W Schofield

 David W Alderson 

 Seaford 

 20th hole 

1977

 S C Illingworth 

 W N F Sabey 

 Worthing 

 5 and 4 

1976

 Malcolm I R Ross 

 Mike G King 

 Royal Ashdown Forest 

 3 and 1 

1975

 M V Jones 

 J W Spendlove 

 Cooden Beach 

 2 holes 

1974

 Gordon Hyde 

 M V Jones 

 West Sussex 

 1 hole 

1973

 Gordon Hyde 

 Paddy D McIlvenny 

 Crowborough Beacon 

 3 and 2 

1972

 Clive King 

 R W Slade 

 Highwoods

 2 and 1 

1971

 Gordon Hyde 

 Mike J Burgess 

 Seaford 

 2 and 1 

1970

 Gordon Hyde 

 Mike J Burgess 

 Worthing 

 1 hole 

1969

 Peter Royle 

 Gordon E Hyde 

 Royal Ashdown Forest 

 2 and 1 

1968

 Gordon Hyde 

 G C D Carter 

 Littlehampton 

 19th hole 

1967

 T Frost

 Colin S Wells 

 Cooden Beach 

 5 and 4 

1966

 A G Clay 

 Colin S Wells 

 Crowborough Beacon 

 3 and 2 

1965

 I Sheppard 

 David Kennard 

 West Sussex 

 5 and 4 

1964

 Mike J Burgess 

 Robert Mummery 

 Seaford 

 3 and 2 

1963

 Mike J Burgess 

 Gordon E Hyde 

 Nevill 

 1 hole 

1962

 Gordon Hyde 

 F G Wheeler  

 West Sussex 

 5 and 4 

1961

 Richard Carroll 

 Mike J Burgess 

 Royal Ashdown Forest 

 2 and 1 

1960

 M J Burgess 

 Col B E Luard 

 Rye 

 3 and 2 

1959

 W G Pierce 

 Michael W Steel 

 Littlehampton 

 3 and 2 

1958

 W G Pierce 

 C Taylor 

 Seaford 

 4 and 2 

1957

 W G Pierce 

 L S Foster 

 Cooden Beach 

 3 and 2 

1956

 W G Pierce 

 Mike J Burgess 

 West Sussex 

 2 and 1 

1955

 W G Pierce

 R G Moller 

 Royal Ashdown Forest 

 3 and 2

1954

 D D Grant-White 

 S V Tredinnick 

 Littlehampton 

 2 and 1 

1953

 W G Pierce 

 J J F Pennink 

 Rye 

 3 and 1 

1952

 J J F Pennink

 J McKay  

 Seaford 

 3 and 2 

1951

 J McKay 

 R Myer 

 Cooden Beach 

 5 and 3 

1950

 A Warnett 

 Jack H Langmead 

 Crowborough Beacon 

 3 and 2 

1949

 J H Langmead 

 A Warnett 

 West Sussex 

 1 hole 

1948

 H G Francis 

 R W H (Bunny) Taylor 

 Worthing 

 4 and 3 

1947   

 A Heasman 

 A G Harmer 

 Royal Ashdown Forest 

 37th hole 

1940 - 1946 Championship not played 

1939

 R K Furneaux 

 E B Tipping 

 Royal Ashdown Forest 

 2 and 1 

1938

 L Green 

 R A Howell 

 Worthing 

 4 and 3 

1937

 R A Howell 

 P L Fowler 

 Royal Eastbourne 

 10 and 9 

1936

 D D Grant-White 

 K B Scott 

 Littlehampton 

 8 and 7 

1935

 F G Mirfield 

 E B Tipping 

 Cooden Beach 

 2 and 1 

1934

 D Watson 

 C S Hudson 

 West Sussex 

 1 hole 

1933

 C J H Tolley 

 J K Matthews 

 Seaford 

 9 and 8 

1932

 D Watson 

 C S Hudson 

 Royal Ashdown Forest 

 37th hole 

1931

 E B Tipping 

 C S Hudson 

 Crowborough Beacon 

 4 and 3 

1930

 R V J Finlay 

 Capt B Sundias-Smith 

 Goodwood 

 5 and 3 

1929

 R Howell 

 G H Lintott 

 Littlehampton 

 1 hole 

1928

 W L Hartley 

 A D Broughton 

 Cooden Beach 

 1 hole 

1927

 C J H Tolley 

 R Hartley 

 Worthing 

 5 and 4 

1926

 R Hartley  

 F G Mirfield 

 Rye

 4 and 3 

1925

 F G Mirfield 

 E Smith 

 Brighton & Hove 

 5 and 4 

1924

 C J H Tolley 

 W L Hartley 

 Royal Eastbourne 

 5 and 3 

1923

 R A Read 

 D F Ranson 

 Royal Ashdown Forest 

 1 hole 

1922

 C J H Tolley  

 TBC Piggott 

 Seaford 

 11 and 10 

1921

 C J H Tolley 

 H Mathews 

 Crowborough Beacon 

 6 and 4 

1920

 D Sundias-Smith 

 G H Peacock 

 Littlehampton 

 3 and 2 

1915 - 1919 Championship not played

1914

 T B C Piggott 

 M H Toller 

 Cooden Beach 

 3 and 2 

1913

 G H Peacock 

 E Smith 

 Royal Eastbourne 

 3 and 2 

1912

 O C Bevan 

 E Campbell 

 Royal Ashdown Forest 

 6 and 5 

1911

 Capt J Armstrong 

 W S Lurcott 

 Seaford 

 10 and 8 

1910

 Hon B Butler 

 R H de Montmorency 

 Littlehampton 

 1 hole 

1909

 W S Lurcott

 T B C Piggott 

 Crowborough Beacon

 2 and 1 

1908

 W S Lurcott

 H G Hutchison 

 Royal Ashdown Forest 

 3 and 1 

1907

 D F Ranson 

 P Winterscale 

 Southdown 

 2 and 1 

1906

 G H Peacock 

 P Winterscale 

 East Brighton 

 4 and 3 

1905

 P Winterscale 

 A W Murray 

 Rye 

 3 and 2

1904

 A W Murray 

 W Trask

 Lewes 

 19th hole 

1903

 Dr B E Gott 

 S S Schultz 

 Brighton & Hove 

 6 and 4 

1902

 S H Fry 

 Rev C W Horsburgh

 Littlehampton 

 2 and 1 

1901

 O C Bevan 

 G H Peacock 

 Royal Ashdown Forest 

 1 hole 

1900

 A H Murray 

 A P Gasgell 

 Seaford 

 3 and 2

1899

 G H Peacock 

 S H Fry 

 Royal Eastbourne   

 22nd hole 

Andy Beer Trophy
Year     Club
2014 Worthing
2013 Ifield
2012 Chartham Park
2011 Copthorne
2010 Copthorne
2009 Chartham Park
2008 East Sussex National
2007 Ham Manor
2006 Eastbourne Downs
2005 Bognor Regis
2004 West Hove
Boys Under 18 Championship

 Year

Champion 

Venue 

Score

Runner Up 

2014

Laird Shepherd

Worthing

140

T Bailey

2013

Thomas Thurloway 

Eastbourne Downs

142

D Godin

2012

Steven Gibbs

Mannings Heath

140

J Vincent

2011

Ben Roberts 

Cooden Beach

144

A Henderson

2010

JJ Grey

East Brighton

143

S Russell

after play off against Sam Russell

2009

Toby Tree

Royal Ashdown Forest

141

R Mist

after play off against Ross Mist

2008

David Nickson

Nevill

146

C Alleyne-Davis 

2007

Daniel Milligan

East Sussex National

143

D Nixon 

after play off against David Nixon

2006

Peter Tarver-Jones

West Hove

139

D Els

2005

Tyler Venables

Littlehampton

142

J Bartlett

after play off against J Bartlett

2004

Michael Lindfield 

 

142 

B Evans

after play off against B Evans

2003

Oliver Turnill

Copthorne

143

T Adcock

2002

Michael Mudie

Pyecombe

144

C Purton

2001

Craig McCollum

West Hove

137

P Jones

after play off against P Jones

2000

Jack Budgen

East Sussex National

147

P Chandler

1999

Ben Skelton

Copthorne

145

M Ovett

1998

Tony Hilton

Sweetwoods Park

145

M Ovett

1997

Mark Fairhall

Haywards Heath

140

J Gilroy

1996

Max Harris

Lewes

138

T Hilton

1995

Max Harris

Cowdray Park

140

M Hilton

1994

Luke Ringrose

Cottesmore

145

S Wright

1993

Jamie Harris

Littlehampton

142

S Nightingale

after play off against S Nightingale

1992

Max Harris

East Brighton

145

S Nightingale

1991

Joe Doherty

Eastbourne Downs

150

S Nightingale

1990

Alan Tyson

Haywards Heath

149

A Long

1989

Carl Watts

Seaford

144

S Blacklee

after play off against S Blacklee

1988

Carl Watts

Pyecombe

143

J Taylor

1987

Carl Watts

Hollingbury Park

155

M Hazelden

1986

Matthew Hazelden

West Hove

150

A Schofield

1985

Martin Landless

Eastbourne Downs

155

J Hollywood

1984

Matt Jarvis

Highwoods

146

M Allen

1983

Mark Jarvis

West Hove

152

F Wieland

after play off against F Wieland

1982

J Tomsett

Littlehampton

143

J Debenham

1981

J Tomsett

East Brighton

143

P Thorn

 From 1981 changed to stroke play

1980

Duncan Fay

Willingdon

4 & 3

M Foreman

after play off against J Debenham

1979

P Hammond

Seaford

4 & 3

G Park

1978

A Broadway

Willingdon

2 & 1

D Sewell

1977

A Broadway

Seaford

1 hole

N Mitchell

1976

I G Pearson

Willingdon

2 & 1

P Isherwood

1975

P Scarfield

East Brighton

2 & 1

I S Pearson

1974

Tony Schofield

East Brighton

3 & 1

D Boyd

1973

M G King

Seaford

4 & 3

J Simpson

1972

Nick O'Byrne

Seaford

2 & 1

M G King

1971

Joe Burrell

Seaford

3 & 1

N O'Byrne

1970

Joe Burrell

Seaford

5 & 4

K Ruffle

1969

D H Robson

Seaford

4 & 2

J Burrell

1968

Richard Burton

Seaford

3 & 1

D S Poole

1967

C H Such

Seaford

2 & 1

R Burton

1966

Nigel Jupp

Seaford

1 hole

P Blundell

1965

M R Tucker

Seaford

6 & 4

D J Richardson

1964

M R Tucker

Seaford

2 holes

M Heasman

1963

S D Davidson

Ham Manor

4 & 3

D Arnold

1962

 

 

 

 

1961

B Willems

Seaford

3 & 2

I Searle

1960

J Cox

Seaford

5 & 3

M Wolstenholme

1959

 

 

 

 

1958

Gordon Hyde

Seaford

6 & 4

K Fibbens

1957

Gordon Hyde

Seaford

3 & 2

M Christmas

1956

J D Grist

Seaford

3 & 2

G Hyde

1955      

J D Grist

Seaford

2 & 1

D J Burnett

1954

D J Burnett

Seaford

4 & 3

J D Grist

1953

J D Grist

Seaford

6 & 4

Jane Yuille

1952

D T Davis

Seaford

3 & 2

J Amos

Boys Under 15 Championship (for the Dick George Trophy)

Year

Champion 

Score 

Runner Up 

Venue 

2014

Adam Henty

75

Will Townsend

West Hove

2013

Connor Johnson

72

George Ounstead

Mannings Heath (Kingfisher)

2012

Marco Penge

72

Charlie Strickland

West Hove

2011 

Marco Penge 

73 

Charlie Strickland 

East Brighton 

2010   

Marco Penge

73     

Matthew Greenfield    

Pyecombe

2009

Marco Penge

72

Jamie Clare

Pyecombe

2008

Jamie Clare 

72 

Joshua Hayes 

Royal Eastbourne 

2007

Chris Cotton

73 

Sam Dix 

Seaford 

2006

Oliver Rogers 

75 

Lewis Jackson 

Pyecombe 

2005

Sam Dix 

74 

Stuart Barber 

Royal Ashdown Forest 

2004

Ross Mist 

75

Darren Renwick

Lewes 

2003

Oliver Reddick

73

Dan Helyer

East Brighton

2002

Darren Mustchin

71

R Greenfield

West Chiltington

2001

Oliver Turnill

76

Stephen Tolman

Royal Eastbourne

2000

Todd Adcock

75

Ben Evans

Holtye

1999

Andrew Tolman      

67

Jack Budgen

Littlehampton

1998

Mark Brayshaw

75

Paul Jones

East Brighton

1997

Jay Penfold

77

Craig Measor

Royal Eastbourne

1996

J Register

78

M Ashby

Slinfold Park

1995

K Miles

78

N Buckley

Littlehampton

1994

Bruce Whalley

76

C Masters

Holtye

1993

David Pain

76

Paul Dunton

West Chiltington

1992

Mark Hilton

71

Chris Sykes

Royal Eastbourne

1991

Shaun Webster

 

Scott Nightingale

East Brighton

1990

Stewart Crooks

77

 

Ifield

Boys Under 14 Championship (for the Steve Stone Trophy)

Year

Champion

Home Club

Score

Venue

2014

Jack Edwards

Royal Eastbourne

40 points

Mid Sussex

2013

Kane Fernando

Pyecombe

42 points

Hollingbury Park

2012

Thomas Harrison

Nevill

45 points

Hollingbury Park

2011 

Thomas Thurloway 

Copthorne 

48 points 

Hollingbury Park 

2010

Joseph Setten

Hill Barn

46 points

Hollingbury Park

2009

Adam Moore

Worthing

47 points

Hollingbury Park

2008

Steven Gibbs

Sedlescombe

46 points

Hollingbury Park

2007

Mark Taylor

Royal Eastbourne    

41 points

Hollingbury Park

2006

Mathew Ruxton

Holtye

44 points

Hollingbury Park

2005

Jonny Ingram

West Hove

48 points

Hollinbury Park

2004

Alex Bradbury

Hollingbury Park    

50 points    

Hollingbury Park

2003

Jason Killeen

Willingdon

45 points

Hollingbury Park

2002

Darren Renwick   

Worthing

41 points

Hollingbury Park

Boys Under 12 Championship (for the David Richardson Trophy)
Year Champion Home Club Score Venue
2014 Alfie Hutton Pyecombe 49 points Cuckfield
2013 Billy Groom  Worthing 43 points  Boars Head
2012 Kane Fernando Mid Sussex 43 points  Boars Head
2011 Jamie Dart Mannings Heath 20 points (9 holes) Boars Head
2010 Elliot Guest Lindfield 42 points Boars Head
2009 Thomas Thurloway Copthorne 41 points Boars Head
2008 Marco Penge Mannings Heath 41 points Boars Head
2007 Daniel Godin Nevill 39 points Boars Head
2006 Alex Mason Nevill 44 points Boars Head
2005 Alex Farrant Mannings Heath     48 points Boars Head
Boys Champion of Champions

Year            

Winner

Home Club

2013

NOT PLAYED

 

2012

Kyle Gaster

East Sussex National

After play-off against N.Ward

2010/11 

Joshua Glossop 

Ham Manor 

After play-off against M.Penge

2009

Sam Dix

Ham Manor

2008

Bradley Turner

Eastbourne Downs

2007

David Nickson

Mid Sussex

2006

Peter Tarver-Jones      

Worthing

After play-off against A.Tewsley and D.Casey 

2005      

Laurence Collier

Royal Eastbourne

2004

Michael Lindfield    

Seaford

2003

Ben Evans

Rye

2002

Thomas Coulson

West Hove

2001

Paul Jones

Seaford Head

2000

Ross Gilbert

Worthing

1999

Michael Ovett

Pyecombe

1998

Andrew Moseley

Worthing

1997

Matthew Scaife

West Sussex

1996

Matthew Hart

East Sussex National

1995

Luke Ringrose

Ifield

1994

J Hill

Worthing

1993

Jamie Harris

Nevill

Centenary Jug

Year

Winner

Home Club 

Score

2013

Martyn Gale

Tilgate Forest

38

2012

John Gleaves

Mannings Heath

37

2011 

Lucas Percy 

Dyke 

43 

2010

Chris Bryan

 East Brighton

37

2009

Ross Armour

 Pyecombe

42

2008

Stuart Maplesden    

 Brighton & Hove

38

2007

Chris Harrison 

 Singing Hills

33 

2006

Todd Adcock

 Nevill

39 

2005

Edward Davies

 Royal Ashdown Forest

44

2004

John White

 Singing Hills

41

2003

M Isley

 Lewes

43

2002

C Weight

 Rye

37

Format changed from Medal to Stableford 

2001

John Chrystie

 Tilgate Forest

69

2000     

Mark Mellor

 Nevill

69

Club Team Champions

Year   

Winners   

Score

2014

Pyecombe

433

2013

Royal Ashdown Forest

442

2012

East Sussex National

494

2011 

Worthing 

461 

2010

Worthing

423

2009

Worthing

405

2008

Worthing

435

2007

Worthing

439

2006

Worthing

425

2005

Worthing

447

2004

Copthorne

437

2003

Bognor Regis

436

2002

Littlehampton

434

2001

Worthing

436

2000

Worthing

396

1999

East Sussex National

432

1998

Mid Sussex

436

1997

Ham Manor

433

1996

Ham Manor

421

1995

Nevill

430

1994

Mannings Heath

439

1993

Worthing

433

1992

Ham Manor

445

1991

Royal Ashdown Forest

440

1990

Copthorne

422

1989

Copthorne

455

1988

Hollingbury Park

452

1987

Dyke

450

1986

Nevill

457

1985

West Hove

463

1984

Ifield

455

1983

West Sussex

435

1982

West Sussex

450

1981

Dyke & Mannings Heath    

460

1980

Nevill

444

1979

West Sussex

456

1978

West Sussex

467

1977

Hollingbury Park

473

1976

Worthing

453

1975

Worthing

460

1974

Dyke

468

1973

Dyke

461

1972

Dyke

454

1971

Worthing

467

1970

Worthing

467

1969

Crowborough Beacon

463

1968

Rye

450

1967

Hollingbury Park

487

1966

Worthing

453

1965

Haywards Heath

463

1964

West Sussex

475

1963

Nevill

460

1962

West Sussex

475

1961

West Sussex

608

1960

Rye

632

1959

West Sussex

614

1958

West Sussex

623

1957

Littlehampton

629

1956

West Sussex

611

1955

Littlehampton

640

1954

Nevill

623

1953

Royal Artisans

659

1952

De La Warr

627

1951

Cooden Beach

485

1950

De La Warr

638

1949

West Sussex

593

1948

West Sussex

639

1947

Worthing

644

Not played during War Years

1939

Royal Ashdown Forest

618

1938

Worthing

617

1937

Royal Eastbourne

614

1936

Royal Ashdown Forest

650

1935

Royal Eastbourne

672

1934

Worthing

644

1933

Royal Eastbourne

679

1932

Royal Ashdown Forest

640

1931

Mannings Heath

639

1930

Cooden Beach

645

1929

Cooden Beach

643

1928

Cooden Beach

642

1927

Worthing

631

1926

Cooden Beach

634

1925

Cooden Beach

659

1924

Cooden Beach

620

1923

Royal Eastbourne

660

1922

Seaford

644

1921

Royal Eastbourne

659

1920

Royal Eastbourne

713

Not played during War Years

1914

Seaford

667

1913

Royal Eastbourne

647

1912

Royal Eastbourne

688

1911

Seaford

686

1910

Seaford

645

1909

Royal Ashdown Forest

687

1908

Royal Ashdown Forest

667

1907

Seaford

647

1906

Seaford

656

1905

Royal Ashdown Forest

656

1904

Royal Eastbourne

674

1903

Brighton & Hove

723

1902

Seaford

690

1901

Royal Ashdown Forest   

695

1900

Seaford

762

1899

Seaford

652

Colts Championship

Year

Winner

Venue

Score

2014

Russell Chrystie

Mannings Heath

104

2014 Championship reduced to 27 holes due to fog.

2013

Michael Bullen

Worthing

145

2012

David Wicks

Royal Ashdown Forest

105 

2012 after a play-off against Marco Penge at 2nd extra hole.
Championship reduced to 27 holes due to fog.

2011

Jamie Chapman

Mannings Heath

137

2010  

Jonny Ingram

Brigthon & Hove

135

2010 after a play-off against Bradley Turner

2009

Peter Tarver-Jones

East Brighton

74

2009 after play-off against Dan Croucher at 1st hole
Reduced to 18 holes due to inclement weather.    

2008

Ashley Rees

Lindfield

139

2008 after play-off against D Croucher

2007

Thomas Coulson

Chartham Park

138

2006

Oliver Turnill

Chartham Park

143

2005

Michael Lindfield 

Royal Ashdown Forest 

 

2004

Andrew Hailes

Ifield

138

2003

Chris Purton

Littlehampton

138

2002

Russell Cronin

Eastbourne Downs

74

2002 reduced to 18 holes due to inclement weather

2001

Alastair Malins               

Chartham Park

142

2000

Matt Summerfield

Goodwood

138

1999    

Matt Summerfield

East Brighton

140

1998

Ed Burlison-Rush

Nevill

133

1997

Ryan Fenwick

Bognor Regis

139

1996

Stuart Murray

Royal Ashdown Forest

140

1995

Joe Doherty

West Sussex

140

1994

Max Harris

Pyecombe

144

1993

Roy Thompson

Goodwood

150

1992

Joe Doherty

Bognor Regis

136

after play off against M Stuart-William

1991

Chris Pajak

Copthorne

144

1990

Richard Arnold

Nevill

145

1989

Gary Evans

Dyke

150

1988

Steve Ursell

Goodwood

147

1987

Marcus Groombridge

Royal Eastbourne

141

1986

Jon Earl

Worthing

151

1985

Michael J Hearn

Littlehampton

145

1984

Steve Graham

Ifield

142

after play off against F Wieland

1983

A Hildrow

Mannings Heath

147

after play off against Steve Graham

1982

Nic Godin

Nevill

145

1981

Nick Mitchell

Cowdray Park

150

1980

Paul Way

Haywards Heath

143

1979

Paul Way

Ham Manor

144

1978

Tony Schofield

Cooden Beach

149

1977

G C Nevill

Copthorne

145

1976

Mike G King

Dyke

154

1975

A Hope

Mannings Heath

155

1974

Mike G King

Nevill

152

1973

M N D Burton

Littlehampton

151

1972

Clive King

Seaford

154

1971

R M Gaunt

Crowborough Beacon

149

1970

Gordon Hyde

Goodwood

150

1969

M P C Simpson

Dyke

160

1968

W N F Sabey

Willingdon

143

1967

M P C Simpson

Littlehampton

145

1966

David Kennard

Worthing

155

1965

Robin H Walters

Crowborough Beacon

152

1964

Robert H Mummery

Piltdown

149

1963

Robert H Mummery

Cooden Beach

142

1962

Martin Christmas

Worthing

150

1961

Martin Christmas  

Seaford

148

1960

T M Coltart

Piltdown

144

1959

R B Bridges

Bognor Regis

148

1958 

R A Chalkey

Littlehampton

156

1957

Mike J Fisher

Royal Ashdown Forest

156

Cyril Blake Cup

Year

Winner

Runner Up

2013

Cowdray Park

Sedlescombe

2012

Worthing

Bognor Regis

2011

Worthing 

Pyecombe 

2010

Nevill

Worthing

2009

Dyke

East Brighton

2008

Ifield

Ham Manor

2007

Ham Manor

Eastbourne Downs

2006

West Sussex 

Ham Manor 

2005

Ham Manor

Worthing

2004

Seaford

Ham Manor

2003

West Sussex

East Sussex National

2002

Copthorne

Mannings Heath

2001

Royal Ashdown Forest

Crowborough Beacon

2000

Pyecombe

Nevill

1999

Royal Ashdown Forest

Worthing

1998

Goodwood

Mannings Heath

1997

Cooden Beach

Seaford

1996

Worthing

Cooden Beach

1995

Worthing

Seaford

1994

Royal Eastbourne

Highwoods

1993

Cooden Beach

Pyecombe

1992

Worthing

Hollingbury Park

1991

Ifield

Highwoods

1990

Litttlehampton

Mannings Heath

1989

Cooden Beach

Nevill

1988

Goodwood

Seaford

1987

Cooden Beach

Nevill

1986

Copthorne

Mannings Heath

1985

Crowborough Beacon  

Haywards Heath

1984

Highwoods

Worthing

1983

Highwoods

Cooden Beach

1982

West Sussex

Pyecombe

1981

West Sussex

Royal Ashdown Forest

1980

Highwoods

Dale Hill

1979

Cooden Beach

Dale Hill

1978

West Sussex

Royal Ashdown Forest

1977    

Hollingbury Park

 

1976

Nevill

Bognor Regis

1975

Ham Manor   

Pyecombe

 

Exclusive Golf Trophy
Year Winners                 Runners Up     
2013       Copthorne        Ifield           
2012 Hassocks      Slinfold
2011 Singing Hills  Ifield 
Exclusive Golf Plate
Year Winners Runners Up     
2013          Beauport Park       Crowborough Beacon           
2012 West Chiltington    West Hove
2011 Bognor Regis Mannings Heath 
Gilbert Print Plate

Year

Winners

Runners Up 

2013

Dyke

Lewes

2012

Cooden Beach

Chartham Park

2011 

Crowborough Beacon 

Chichester 

2010

Eastbourne Downs

Beauport Park

2009

Sedlescombe

Crowborough Beacon

2008

Bognor Regis

East Sussex National

2007

Lewes

Willingdon

2006

Holtye

Worthing

2005

Lewes

Crowborough Beacon  

2004

Nevill

Highwoods 

2003

Haywards Heath

Slinfold Park

2002

Royal Eastbourne

Ifield

2001

Worthing

Holtye

2000

Willingdon

Highwoods

1999

Haywards Heath

Litlehampton

1998

Seaford

West Sussex

1997

Haywards Heath

Pyecombe

1996

Goodwood

Highwoods

1995

Littlehampton

Peacehaven

1994   

Dyke

Pyecombe

1993

Royal Ashdwon Forest  

Hollingbury Park

1992

Ham Manor

West Chiltington

1991

Pyecombe

Willingdon

1990

Ham Manor

Ifield

1989

Haywards Heath  

East Brighton

1988

Dyke

Selsey

1987

Seaford

Ifield

Inter Club Scratch Matchplay Championship - Optimus Trophy

Year 

Winning Club 

Runner Up 

Sponsored by Optimus Exsisto from (2013 -     )

2013

Worthing

Ifield

Sponsored by PAV i.t. Services Ltd (2008-2012) 

2012

Worthing

Copthorne

2011 

Worthing 

East Sussex National 

2010

East Sussex National

Worthing

2009

Worthing

Lewes

2008

East Sussex National

Lewes

Sponsored by Davies & Tate Plc (1992-2007)

2007

Willingdon

Crowborough Beacon

2006

Worthing

Copthorne

2005

Copthorne

Littlehampton

2004

East Sussex National

Littlehampton

2003

Haywards Heath

Worthing

2002

West Hove

Lewes

2001

West Sussex

Mid Sussex

2000

Worthing

East Brighton

1999

East Brighton

Dyke

1998

Worthing

Royal Ashdown Forest

1997

Worthing

Ham Manor

1996

Copthorne

Mid Sussex

1995

Mannings Heath

Worthing

1994

Copthorne

Mannings Heath

1993

Trophy shared by Copthorne and Ham Manor

1992

Nevill

Ifield

Sponsored by Whitbread Plc (1971-1991)

1991

Nevill

Copthorne

1990

Copthorne

West Sussex

1989

Copthorne

Nevill

1988

Nevill

West Hove

1987

Holtye

West Hove

1986

Ifield

West Hove

1985

Nevill

Dyke

1984

Willingdon

Bognor Regis

1983

Nevill

Dyke

1982

Ifield

Crowborough Beacon

1981

Crowborough Beacon

Nevill

1980

Willingdon

Seaford

1979

Nevill

Willingdon

1978

Hollingbury Park

Nevill

1977

Royal Ashdown Forest

Nevill

1976

Dyke

Cowdray Park

1975

Hollingbury Park

Royal Ashdown Forest

1974

Dyke

Hollingbury Park

1973

Dyke

Worthing

1972      

West Sussex

Worthing

1971

Worthing

Dyke

Inter Club Scratch Matchplay Championship Plate - Optimus Plate

Year

Winners

Runners Up

2013

East Brighton

Sedlescombe

 

Sponsored by Optimus Exsisto from 2013

 

2012

Royal Eastbourne

Sedlescombe

2011 

Dyke 

Crowborough Beacon 

2010

Seaford

Nevill

2009 

Haywards Heath 

East Sussex National

2008   

East Brighton

Brighton & Hove

Sponsored by PAV i.t. Services

2007

East Sussex National

Cooden Beach

2006

Brighton & Hove

Royal Eastbourne

2005

East Sussex National

Nevill

2004

Ham Manor

Haywards Heath

2003

East Brighton

Nevill

2002

Mannings Heath

Copthorne

2001

Ham Manor

Bognor Regis

2000

Highwoods

Seaford

1999

Worthing

Lewes

1998

Willingdon

Highwoods

1997

Mid Sussex

Copthorne

1996

Mannings Heath

Dyke

1995

Copthorne

Ham Manor

1994

West Sussex

Holtye

1993

West Sussex

Highwoods

1992

Lewes

Bognor Regis

Sponsored by Davies & Tate Plc

1991

Ham Manor

Beauport Park

1990

Bognor Regis

Worthing

1989

Mannings Heath

East Brighton

1988

Crowborough Beacon

Holtye

1987

Cowdray Park

Waterhall

Sponsored by Whitbread Plc

Inter Club Pro-Am

Year  

Winners

Home Club

 Venue

 Score

Amateur named first

2006

Not Played from 2006 to Current Year - Due to lack of support.  

2005 

J M Browning & J Harris 

Nevill 

Cooden Beach 

142 

2004 

J M Browning & J Harris 

Nevill 

Crowborough Beacon 

134 

2003 

C Newman & T Jennion 

Worthing 

Royal Eastbourne 

143 

2002 

S Stark & P Bonsall 

Brighton & Hove 

Ifield 

136 

2001 

D Travis & R Arnold 

Dyke 

Willingdon 

142 

2000 

Not played 

 

 

 

1999 

R Fenwick & G McQuitty 

Littlehampton 

Crowborough Beacon 

143 

1998 

R Fenwick & G McQuitty 

Littlehampton 

Willingdon 

141 

1997 

M Hilton & P Lewin 

East Sussex National 

Dyke 

147 

1996 

M Harris & S Buckley 

Ham Manor 

Eastbourne Downs 

144 

1995 

D Watson & P Lewin 

East Sussex National 

Nevill 

147 

1994 

L Thomas & M Groombridge 

Singing Hills 

Singing Hills 

143 

1993 

M Chalcraft & D Cook 

West Hove 

Haywards Heath 

146 

1992 

G Park & D Newnham 

Crowborough Beacon 

Dyke 

142 

1991 

G Evans & S Rolley 

Worthing 

Littlehampton 

140 

1990 

G Evans & A Moss 

Worthing 

Willingdon 

140 

1989 

S D Thrower & K Mac Donald 

Goodwood 

Highwoods 

146 

1988 

J Hookway & A Neilson 

Willingdon 

Eastbourne Downs 

144 

1987 

G Evans & A Moss 

Worthing 

Copthorne 

156 

1986 

R Granger & J Burrell 

Copthorne 

Haywards Heath 

148 

1985 

V Massarella & M Barton 

Beauport Park 

Dyke 

151 

1984 

J Dodds & M Watts 

Mannings Heath 

Royal Eastbourne 

143 

1983 

A Hildrow & P Huggett 

Mannings Heath 

East Brighton 

148 

1982 

H Francis & C Strathearn 

Ifield 

Goodwood 

153 

1981

C Fenn & M Barton 

Beauport Park 

Eastbourne Downs 

156 

1980

P Hammond & K Dash

Goodwood

Worthing

147

1979

C M Skinner & G Cowlishaw

Cooden Beach

West Sussex

151

1978

C M Skinner & G Cowlishaw

Cooden Beach

Crowborough Beacon

151

1977

A Jenks & B Firkins

Haywards Heath

Cooden Beach

161

1976

N C O'Byrne & J Nolan

West Hove

Piltdown

149

1975

M K Hoad & P Brown

Seaford

Seaford

150

1974

J R Hollands & R J McLean

Highwoods

Worthing

149

1973

P J A Smith & B A Morrison

Piltdown

Rye

146

1972

G E Hyde & C S Wells

Copthorne

Royal Ashdown Forest

147

1971

H M R Deane & H A Padgham

Royal Ashdown Forest

West Sussex

147

1965 - 1970  Not played

1964

G Millard & J Amos

Piltdown

 

 

1963

D D Grant-White & J T Baker

Seaford

 

 

1962

H C Arnell & H A Padgham

Royal Ashdown Forest

 

 

1961

G E Hyde & G Hampshire

Holtye

 

 

1960

A Holnes & K Dash

Goodwood

 

 

1959

Flt Lt K Hall & K Dash

Goodwood

 

 

1958

D D Grant-White & J T Baker

Seaford

 

 

1957

G Millard & J Blunden

Piltdown

 

 

1956

J A Lygo & B Blaber

Ifield

 

 

1955

H Francis & A G Harrison

Hill Barn

 

 

1954

H Colley & J T Baker

Seaford

 

 

1953

D D Grant-White & L V Ayton

Worthing

 

 

1952

D D Grant-White & L V Ayton

Worthing

 

 

1951

C Diplock & C Parsons

East Brighton

 

 

1950

J H Langmead & H Riseborough  

Bognor Regis

 

 

1949

J H Langmead & H Riseborough

Bognor Regis

 

 

1948

C Williams & M Faulkner

Selsey

 

 

1939 - 1947  Not played

1938

L H Wheatley & C Parsons

East Brighton

 

 

1937

A D Broughton & J Cheal

Seaford

 

 

1936

F L Casely & P Niner

St Leonards

 

 

1935

E Tipping & J Rowe

Royal Ashdown Forest

 

 

1934

D Watson & D Packham

Haywards Heath

 

 

1933

E F DAwson & C W Thompson

Royal Eastbourne

 

 

1932

E Tipping & A H Padgham

Royal Ashdown Forest

 

 

1931

E Smith & C W Thompson

Royal Eastbourne

 

 

1930

N Haig & S Hillman

Goodwood

 

 

1929

S W Thompson & F Robson

Cooden Beach

 

 

1928

S W Thompson & F Robson  

Cooden Beach

 

 

1927

S W Thompson & F Robson

Cooden Beach

 

 

1926

S W Thompson & F Robson

Cooden Beach

 

 

1925

W W Bruce & F Robson

Cooden Beach

 

 

1924

D F Ranson & J Cheal

Seaford

 

 

1923

S R Oliver & C Parsons

East Brighton

 

 

1922

D F Ranson & J Cheal

Seaford

 

 

1921

D W Heald & A E Baggs

Willingdon

 

 

1920

D E Langdale & J Cheal

Seaford

 

 

Jack Langmead Trophy

Year

Winner

Score

2014

Worthing

123 points

 

From 2014 teams changed from 6 to 4 players

 

2013 

Ham Manor

174 points 

 

 Changed from Medal to Stableford from 2013

 

2012

Singing Hills

386

2011

Hassocks

364

2010

Willingdon

373

2009

Copthorne  (reduced to 9 holes)

186

2008

Ifield 

357 

2007

Haywards Heath                   

358 

2006

Worthing 

354 

2005

Highwoods

368

2004

Crowborough Beacon  (reduced to 9 holes)    

197½

2003

Lewes

355

2002

Seaford Head

381

2001

Crowborough Beacon

347

2000

Lewes

355

1999

East Brighton

360

1998

Peacehaven

352

1997

Royal Eastbourne  

365

1996

Ham Manor

358

1995

Worthing

422

1994

Brighton & Hove

439

1993

Worthing

439

1992

Cottesmore

394

1991

West Sussex

440

1990

Copthorne

447

1989

Bognor Regis

447

Changed from Stableford to Medal from 1989 to date.

1988

Cottesmore

197

1987

Copthorne

214

1986

Beauport Park

215

1985

Haywards Heath

219

1984

Beauport Park

213

1983

Goodwood

217

1982

Hill Barn

212

1981

West Sussex

???

Mid Age Championship

Year

Winner

Home Club

Venue

Score

2014

Scott Nightingale

Worthing

Royal Ashdown Forest

132

2013

Steve Graham

East Sussex National

Royal Ashdown Forest

142

2012

Steve Graham

East Sussex National

Royal Ashdown Forest

143

2011

Joe Doherty

Worthing

Mannings Heath

141

2010

Scott Williams

Worthing

Royal Ashdown Forest

136

2009

Lawrie Tremlett

Lewes

Royal Ashdown Forest

139

2008    

Andrew Smith        

Royal Ashdown Forest     

Royal Ashdown Forest   

143 

2007

Martin Galway

Brighton & Hove

Littlehampton 

138 

2006

Paul Cleverley 

Copthorne 

Ifield 

143 

2005

Mark Logan

Copthorne

Copthorne

144

2004

Steve Graham

Littlehampton

West Hove

146

2003

Steve Graham

Littlehampton

Ham Manor

137

2002

Colin Jones

Ifield

Cooden Beach

149

2001

Paul Fairminer

Cowdray Park

Cowdray Park

143

2000

Colin Jones

Ifield

Bognor Regis

145

1999

Martin Galway

Mid Sussex

Eastbourne Downs

147

1998

John Newsome

Mid Sussex

Mid Sussex

152

after play off against M Shaw

1997

Colin Jones

Ifield

Littlehampton

147

after play off against John Newsome

1996

David Alderson

West Sussex

Dyke

148

Open Championship

Year

Winner

Home Club

Venue

Score

 * Denotes Amateur

 

 

 

2013 *

E Richardson

Rye

Highwoods

136

2012

A Harrison

Royal Eastbourne

Ifield

136

2011

R Fenwick

Slinfold Park

Ifield

133

2010

G Bateman

Eastbourne Golf Park

West Hove

133

2009 *

V Aghssa

Nevill

Cooden Beach

140

2008 *

B Martin

Worthing

Cooden Beach

135 

2007 *

B Newsome 

East Sussex National 

Cottesmore

141

After play off against D Mills

2006

R Fenwick 

Ifield 

Cottesmore 

 

2005

P Jones 

Tilgate Forest 

Willingdon 

 

2004 *

S Graham 

Littlehampton 

Willingdon 

 

2003

J Harris

Nevill

Nevill

 

2002

T Spence

Battle

Nevill

138

2001

G Murray

Holtye

Littlehampton

135

2000

P Lyons

Paxhill Park

Littlehampton

134

1999

P Lyons

Paxhill Park

Worthing

137

1998 *

J Doherty

Worthing

Worthing

140

1997

J Gilroy

East Sussex National

Worthing

143

1996

K MacDonald

Goodwood

Worthing

140

1995 *

J Blamires

East Sussex National

Seaford

142

1994

K Hinton

Holtye

Seaford

138

1993

N Burke

Horsham Golf Park

Seaford

135

1992

P Harrison

Mannings Heath

Seaford

137

1991

J Pinsent

West Hove

Seaford

136

1990

Not played

 

 

 

1989 *

M Groombridge

Ifield

Bognor Regis

140

1988

S Rolley

Worthing

Rye

140

After play off against P Hurring * and M Michael

1987

B W Barnes

West Chiltington

Ham Manor

135

1986

A C B Giddins

Willingdon

Mannings Heath

136

1985 *

J S Spence

Nevill

Crowborough Beacon

140

1984 *

J Dodds

Mannings Heath

Worthing

145

After play off against S P Hall, A J Lowles, A C B Giddins & S K Kelsall

1983

A C B Giddins

Willingdon

Cooden Beach

145

1982 *

C R Jones

Nevill

Dyke

138

1981

J Pinsent

West Hove

Seaford

146

1980

J C Burrell

Haywards Heath

West Sussex

139

1979

J C Burrell

Haywards Heath

Royal Ashdown Forest

146

1978

J C Burrell

Haywards Heath

Littlehampton

144

1977 *

C R Jones

Nevill

Nevill

146

1976

J R M Jewell

Ham Manor

Highwoods

139

1975 *

G Hyde

Copthorne

Ham Manor

140

1974

A J Lowles

Seaford Head

Rye

148

1973

A J Lowles

Seaford Head

Royal Ashdown Forest

146

1972

B A Morrison

PIltdown

Worthing

146

1971

B Firkins

Haywards Heath

Cooden Beach

147

1970

S R Bassil

Ham Manor

Bognor Regis

138

1969

P Huggett

Mannings Heath

Crowborough Beacon

141

1968 *

J R Hollands

Highwoods

Highwoods

140

1967

B Bamford

West Sussex

West Sussex

139

1966

B Bamford

West Sussex

Dyke

146

1965

H A Padgham

Royal Ashdown Forest

Royal Ashdown Forest

146

1964

H T Riseborough

Bognor Regis

Hill Barn

143

1963

R J McLean

Highwoods

Littlehampton

148

1962 *

M Christmas

West Sussex

Bognor Regis

143

1961

Not played

 

 

 

1960 *

M J Burgess

West Sussex

Seaford

147

1959

H A Padgham

Royal Ashdown Forest

West Sussex

139

1958

J T Baker

Seaford

Piltdown

142

1957

W Anderson

Rye

Worthing

140

1956 *

W G Pierce

Rye Artisans

Royal Ashdown Forest

146

1955

A G Harrison

Hill Barn

Hill Barn

142

1954

W Anderson

Rye

East Brighton

142

1953

L B Ayton

Worthing

West Sussex

145

1952    

K Beckett

Royal Eastbourne

Dyke

154

1951

A G Harrison

Hill Barn

East Brighton

142

1950

A G Harrison

Hill Barn

Royal Ashdown Forest

143

1949

A G Harrison

Hill Barn

Littlehampton

135

1948

W Anderson

Rye

Seaford

142

1947

L B Ayton

Worthing

West Sussex

142

1946

J McLean

Worthing

Goodwood

146

Parsons Trophy
Year Club 
2014 Ifield
2013 Ifield
2012 Chartham Park 
2012 Willingdon
2010 Worthing
2009 Chartham Park
2008 Bognor Regis
2007 Haywards Heath
2006 Royal Eastbourne
2005 Worthing
2004    East Sussex National       
2003 Bognor Regis
2002 East Sussex National
2001 Mannings Heath
2000 East Sussex National
1999 East Sussex National
1998 Worthing
1997 East Sussex National
1996 Littlehampton
1995 Lewes
1994 Copthorne
1993 Worthing
1992 Worthing
1991 Worthing
1990 Ifield
1989 Willingdon
1988 Not played
1987 Worthing
1986 Worthing
1985 Mannings Heath
1984 Ifield 
Seniors Championship

Year

Winner

Venue

Score

2014

Martin Galway

Cooden Beach

144

2013

Roy Stephenson

East Brighton

154 

2012

Peter Lenihan

Copthorne

150

2011

David Hicks

Cowdray Park

151

2010

Tom Hilton

Royal Eastbourne

148

2009

Mickey Wishart

Mannings Heath

153

2008

Doug Arnold

Highwoods

149

2007

Doug Arnold

Haywards Heath

154

2006

Kerry Scott

Cooden Beach

146

2005 

Doug Arnold 

Nevill 

151 

2004 

Kerry Scott 

Bognor Regis 

146 

2003 

Doug Arnold 

Mid Sussex 

156 

2002 

Richard Burton 

Haywards Heath 

149 

2001 

Doug Arnold 

Littlehampton 

146 

2000 

Jack O'Hara & David Hirons 

Ham Manor 

73 

restricted by inclement weather to 18 holes - Trophy shared    

1999 

Doug Arnold 

Dyke 

148 

1998 

Doug Arnold 

Ifield 

148 

1997 

Martin Yates 

Highwoods 

150 

after play off against T W G Betts    

1996 

David Kennard 

Nevill 

153 

1995 

Bernard I Yates 

Mannings Heath 

147 

1994 

David J Codd 

Ham Manor 

149 

1993 

Paddy D McIlvenny 

Crowborough Beacon 

146 

1992 

Terry W G Betts 

Cooden Beach 

151 

after play off against D J Codd    

1991 

Richard B Carroll 

Goodwood 

152 

after play off against D Kennard    

1990 

Terry W G Betts 

Seaford 

155 

1989 

Denis S Oliver 

Littlehampton 

150 

1988 

K V Allbeury 

Haywards Heath 

152 

1987 

P D McIlvenny 

Ifield 

153 

after play off against J R Hollands    

1986 

P D McIlvenny 

Copthorne      

166 

1985 

P D McIlvenny 

Dyke 

156 

From 1985 increased to 2 rounds    

1984 

E C Clarke 

Piltdown 

76 

1983 

G M Cunningham 

Piltdown 

74 

after play off against T B Cooper & A D Holder    

1982 

T B Baker 

Piltdown 

70 

1981 

Abandoned due to inclement weather   

1980 

Major P J A Smith 

Piltdown 

74 

1979 

W Morris 

Piltdown 

76 

1978 

Major P J A Smith 

Piltdown 

74 

1977 

Major P J A Smith     

Piltdown 

73 

1976 

Major P J A Smith 

Piltdown 

74 

1975 

G Millard 

Piltdown 

73 

1974 

Sir R Hewetson 

Piltdown     

75 

1973 

C K Linney 

Piltdown 

75 

1972 

R K Furneaux 

Piltdown 

76 

1971 

T Cruikshank    

Piltdown 

78 

1970 

R K Furneaux 

Piltdown 

70 

1969      

R A Usher 

Piltdown 

73 

1968 

N Stiller 

Piltdown 

72 

1967 

N Stiller 

Piltdown 

74 

1966 

W S Wise 

Piltdown 

74 

1965  

J Mitchell 

Piltdown

72 

1964

G Millard

Piltdown

70

Seniors Team Championship

Year

Champions

Home Club

Score

2014

Jon Daly & Peter Crowther

Royal Ashdown Forest

305

2013

Peter Lenihan & Tony Schofield     

East Brighton

315

2012     

Doug Arnold & Keith Burton

Copthorne

311

2011 

Alan Ratcliffe & Malcolm Clear

East Sussex National      

322

2010

Tom Hilton & Trevor Goswell

Lewes

303

2009

Bernard Yates & Gerry Nash

Dyke

323

2008

Doug Arnold & Kerry Scott

Copthorne

311

2007

Doug Arnold & Kerry Scott

Copthorne    

315

2006

Doug Arnold & Kerry Scott

Copthorne

294

2005

Doug Arnold & Kerry Scott

Copthorne

319

Under 13 Challenge Cup
Year Sussex Under 13 Champion Home Club Score Venue
2014 Joseph Western East Sussex National 45 pts Lindfield
2013 Tom Nicholls Nevill 47 pts  Lindfield
2012 Joel Funnell Seaford 45 pts Lindfield
2011 Joe Radley-Martin   Peacehaven     42 pts Lindfield
2010 Charlie Strickland Rustington 79 Lindfield
2009 Charlie Strickland Rustington 78 Lindfield
2008 Sam Burgess Sedlescombe 77 Lindfield
Veterans Championship

Year

Winner

Score

2014

Doug Arnold

75

2013

Doug Arnold

71

2012

Richard Burton

74

2011

Gerry Honeysett

70

2010

Doug Arnold

72

2009

William King

71

2008

Bernard I Yates & Martin Yates (shared)

74

2007

Robin Walters & Brian Berney (shared)

73

2006

Brian Berney

70

2005

P Cliff

71

2004

Brian Berney

71

2003

Gordan Hyde

71

2002

Les Chandler

74

2001

H M R Deane

72

2000

Harold M R Deane

68

1999

Richard  (Dicky)B Carroll

66

1998

Robert (Bob) C Deakin

71

1997

Michael Vans Agnew

75

1996

D S Oliver

73

1995

J McCully

74

After play off against M Fenn

1994

Harold M R Deane

72

1993

Harold M R Deane

78

1992

G Batt-Rawden      

71

After play off against H M R Deane

1991

G Batt-Rawden

73

1990

Robert (Bob) C Deakin

73

1989

Ken R Barnard

73

1988

R S G Scott

69

1987

T B Baker

73

1986

R S G Scott

77

1985     

J P S Youds  

78

Veterans Foursomes

Year

Winners

Score

2014

Eric Reekie & John Spendlove

70

2013

Roger Street & A Coulthard

70

2012

Robin Walters & Christopher Manwaring

67

2011

Robin Walters & Christopher Manwaring

77

2010

Eric Reekie & John Spendlove

74

2009

Eric Reekie & John Spendlove

39 (18 holes only)

2008

Robin Walters & Anthony (Tony) Fielding

74

2007

Guster Kullner & D Greatwood

73

2006

Robin Walters & Anthony (Tony) Fielding

72

2005

J Steiner & D Jones

77

2004

Harold M R Deane & R Gracey

76

2003

Alan Turner & P Cliff

37 (18 holes only)

2002

S Les H Chandler & Alan Priest

73

2001

Gusta Kullner & R Greatwood

74

2000

D Gemmell & R Buck

71

1999

P D Stephenson & L Trill

74

1998

Guy A Hovil & Dennis Punter

71

1997

R Leonard & M McCarthy

74

1996

R S Heaver & S s H Chandler

73

1995

J Hawes & A Miller

74

1994

R Glynne-Jones & J Gibson

72

1993

G Bremner & A Turnbull

71

1992

J Wilson & D Galloway

73

1991

J P S Youds & J S C Bloomfield

80

1990

T Brewster & D Thrush

64

1989

J P S Youds & J S C Bloomfield

76

1988

H Feathersone & B Wardle

74

1987

T B Cooper & A H Browne

67

1986

C E Allen & N Buchannan

75

1985

M E Redgrave & I G W Robertson  

59

1984

J C Gould & G W A Courtice

68

1983

E L Dunnett & W D White

66

1982

A Copnall & H Browne

77

1981

A W Wright & G Dunbar

78

1980

F Hirst & T Baker

77

1979

A Copnall & E L Dunnett

80

1978

D W Kent & W D White

75

1977

P J A Smith & R E H King

78

1976

Sir J Rankine & R Noel-Clarke  

76

1975

J W R Myers & N Buchannan   

77

1974

G Millard & C F Tyler

73

1973

H W Buck & A F S Jeffrey 

79

1972  

H C Banham & R Ashby   

76

© SUSSEX COUNTY GOLF UNION